Dieta dwulatka, co powinien, a czego nie może jeść dwulatek?

Dziecko w wieku niemowlęcym zaspokaja swój głód jedynie mlekiem matki bądź tym modyfikowanym, jednak wraz z upływem czasu i w miarę rośnięcia, dziecku powinno się wprowadzać nowości do diety, stopniowo pozwalając mu próbować nowych rzeczy i smaków. Istnieje grupa produktów jakie dziecko w wieku 2 lat powinno spożywać, a czego raczej lepiej jest unikać w jego diecie. Co jest najważniejsze w żywieniu dwuletniego dziecka, i jak zapewnić mu zbilansowaną dietę?

Dziecko i jego potrzeby żywieniowe

Dwulatek już zdecydowanie chętniej próbuje nowych smaków, idąc w ślad za rodzicami i obserwując to, co oni najczęściej jedzą. W jego diecie powinno znaleźć się dużo produktów pochodzenia roślinnego, owoców i warzyw, natomiast zdecydowanie mniej mięsa. Do każdego posiłku warto dziecku dodać jakiś owoc lub warzywo, wówczas mamy pewność że dziecko dostarczone ma dużo witamin i minerałów. Warto również wprowadzić do diety dziecka zdrowe ryby, np. łososia lub makrelę, jako że rybie mięso zawiera sporo zdrowych tłuszczów doskonale wpływających na rozwój mózgu i serca. Zamiast kolorowych soków owocowych jakie można kupić w sklepach warto dziecku dawać do picia przegotowaną letnią wodę, i wodę mineralną ogółem. To zaspokoi pragnienie i nie będzie dostarczało zbędnych kalorii i słodzików młodemu organizmowi. Jak pokazują liczne badania, również kiszonki są bardzo zdrowe dla flory jelitowej dziecka i napędzają metabolizm, dzięki czemu dziecko nie ma problemu z wypróżnianiem ani zaparciami. Kategorycznie warto ograniczyć słodycze, czyli czekoladę, lody czy inne słodycze, ponieważ są one jedynie zapychaczami które dostarczają ogromne ilości cukru i substancji chemicznych, czego dwulatek zdecydowanie nie potrzebuje.

Dieta dwulatka a mleko

Dwuletnie dzieci potrzebują dużo wapnia, które w ilościach hurtowych znajduje się właśnie w mleku. Od drugiego roku życia można spokojnie podawać dzieciom mleko krowie lub to modyfikowane, jednak z napisem na kartonie „junior” lub sugerujące przeznaczenie dla małych dzieci. Jeżeli dziecko dalej spożywa mleko modyfikowane do snu czy z samego rana nie oznacza to wcale, że przy rozszerzaniu diety należy mu je zabrać – wręcz przeciwnie. Mleko plus rozszerzanie diety w postaci nowych produktów to bardzo korzystne rozwiązanie dla zdrowia malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *