Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w pokoju dziecięcym?

Podczas urządzania pokoju dziecięcego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podłogę. Jest ona bardzo istotna, ponieważ zarówno bardzo małe, jak i nieco starsze dzieci spędzają na niej mnóstwo czasu podczas zabawy. Ważne jest więc, aby podłoga w pokoju dziecięcym była przede wszystkim bezpieczna dla malucha, czyli niezbyt śliska i amortyzująca upadki. Ponadto powinna ona być ciepła i przyjemna w dotyku, a ze względów praktycznych oraz higienicznych również łatwa do utrzymania w czystości.

Podłoga w pokoju dziecięcym jest też szczególnie narażona na zabrudzenia oraz różnego rodzaju zniszczenia, dlatego powinna być w miarę możliwości odporna. W praktyce trzeba się jednak liczyć z częstszą koniecznością jej konserwacji oraz wymiany niż w innych pomieszczeniach. Najważniejsze, aby zapewnić naszym dzieciom wygodne, ładne i bezpieczne rozwiązanie na podłogę, które umożliwi beztroską zabawę. Sprawdź, jaki rodzaj podłogi będzie najlepszy do pokoju dziecięcego.

Podłoga w pokoju dziecięcym powinna być przede wszystkim bezpieczna.

Podłoga bezpieczna dla dziecka – czyli jaka? W przypadku podłogi do pokoju dziecięcego ważne są dwa aspekty.
Pierwszy z nich to twardość podłogi. Posadzka nie może stwarzać niebezpieczeństwa podczas upadków, które małym dzieciom zdarzają się dosyć często. Nie najlepszym wyborem są więc płytki ceramiczne. Nie sprawdzi się ani bardzo twardy gres, ani twarde i dodatkowo również śliskie klasyczne płytki ceramiczne. Zdecydowanie lepszym wyborem będą materiały bardziej amortyzujące i o większym stopniu miękkości jak na przykład drewno, wykładziny dywanowe czy też elastyczne. Jeśli maluch upadnie na takie podłoże, ryzyko odniesienia poważniejszych obrażeń jest niewielkie w porównaniu do podłogi z twardych płytek.

Drugi niezwykle istotny aspekt to nietoksyczność materiału, z którego została zrobiona wybrana przez nas okładzina podłogowa. Podczas dokonywania wyboru paneli czy wykładziny do pokoju dziecięcego zwróćmy szczególną uwagę na to, czy produkt ma wszelkie wymagane atesty bezpieczeństwa. Najważniejszym z nich jest atest Państwowego Zakładu Higieny, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że materiał nie zawiera szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych. Co więcej, jeśli nasze dziecko jest alergikiem, warto poszukać takiej podłogi, która opatrzona jest również atestami zaświadczającymi, że jest to produkt antyalergiczny. Taki certyfikat przyznaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w pokoju dziecięcym?

Wiemy już, że do pokoju dziecięcego nie nadają się płytki, które co prawda są bardzo trwałe i łatwo je utrzymać w czystości, jednak nie sprawdzą się ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w pokoju przeznaczonym dla młodszych dzieci. Jakie materiały zatem będą najlepsze na podłogę do pokoju dziecięcego?

Idealnie sprawdzą się:

Drewno i panele

Drewno jest produktem w pełni naturalnym i jest najbardziej polecane do pokoju małego alergika. Jest ono także bardzo ładne oraz trwałe, a także ciepłe w dotyku, co sprawia, że siedzenie i zabawa na podłodze są przyjemne. Podłogi z litego drewna są jednak dosyć drogie.

Tańszym, a także dobrym rozwiązanie są panele podłogowe. Mogą one imitować wyglądem drewno, ale do pokoju dziecięcego, zwłaszcza dla małego dziecka, lepiej wybrać radosne i optymistyczne kolorowe panele podłogowe. Mogą one być jednobarwne lub w ciekawe i zabawne wzory na przykład misie, kwiatki, czy z motywami z bajek.

Wykładziny elastyczne

Tego rodzaju wykładzina to świetny wybór do pokoju dziecięcego z co najmniej kilku powodów.

Jest ona:

– praktyczna, ponieważ bardzo łatwo ją utrzymać w czystości,

– amortyzująca- ma podłoże z miękkiej pianki, dzięki czemu dobrze amortyzuje upadki,

– świetna dla alergików, ponieważ ma właściwości antystatyczne, co sprawia, że nie przyciąga kurzu, a także jest bakteriostatyczna oraz odporna na rozwój grzybów,

– ciepła – posadzka wyłożona wykładziną elastyczną staje się przyjemna w dotyku i w miarę ciepła, a zabawa na niej przyjemna.

Wykładziny dywanowe i dywany

Choć dostępnych jest wiele wykładzin i dywanów o właściwościach antyalergicznych, to jednak specjaliści odradzają to rozwiązanie, jeśli dziecko cierpi na silną alergię lub astmę oskrzelową, ponieważ w tego rodzaju materiałach niestety gromadzi się sporo kurzu.

Jeżeli dziecko nie ma problemów alergicznych i chcemy położyć w jego pokoju wykładzinę dywanową, to wybierzmy taką z krótkim i gęstym włosiem, aby było łatwo utrzymać ją w czystości. Najlepiej sprawdzi się taka wykonana z weluru odpornego na ugniatanie lub z poliamidu.

Podobnie wygląda sytuacja z dywanami. Odpowiednie będą te krótkowłose z polipropylenu bądź akrylu o właściwościach antyalergicznych. Również tutaj, podobnie jak w przypadku wykładzin elastycznych, warto poszukać produktów z certyfikatami.

Dzieci bardzo często bawią się na podłodze. Pamiętajmy, że zdecydowanie łatwiej będzie nam zadbać o jej czystość, jeśli zadbamy nie tylko o to, aby sama podłoga była wykonana z jak najlepszej jakości materiałów, ale również, gdy zapewnimy dziecku odpowiednie akcesoria do zabawy. Zwróćmy więc uwagę na przykład na to jakiego rodzaju pisaki, mazaki, kredki, farbki czy plastelinę kupujemy dla dziecka. Wybierajmy produkty nietoksyczne i łatwo zmywalne, których ślady bez problemu usuniemy z ubrań, ścian oraz podłogi, jeśli ulegną one zabrudzeniu podczas zabawy.

Wybór nowoczesnych pięknych i trwałych podłóg do pokojów dziecięcych jest bardzo duży. Podczas zakupu kierujmy się przede wszystkim jakością i wybierzmy produkt, który ma wszelkie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, ale nie zapominajmy także o gustach i upodobaniach naszego dziecka. Dziecko w wieku kilku lat bez problemu wskaże swój ulubiony kolor czy wzór- pokażmy mu więc kilka rodzajów podłogi i pozwólmy współuczestniczyć w wyborze.

Zdjęcie artykułu „Word of cars 400 cm” pochodzi ze strony Wykladzina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *