Jaki zestaw wędkarski dla początkującego?

Wędkarstwo to nie tylko hobby, ale przede wszystkim sport, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Coraz młodsi są też miłośnicy łowienia ryb, którzy przy swoich rodzicach czy przyjaciołach zdobywają niezbędne doświadczenie. Warto bowiem pamiętać, że wędkarstwo to także wiedza, związana z umiejętnością rozpoznawania gatunków ryb, a także przepisów obejmujących tak zwane wielkości ochronne, czy minimalne wymiary ryb, poniżej których określonych gatunków odławiać nie wolno. Istotny jest również odpowiedni sprzęt, zależny od miejsca, w którym chcemy łowić, w którego zakupie pomoże pożyczka online.

Zestaw na dobry początek

Jeśli planujecie rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem, sprawdźcie, jaki sprzęt warto kupić na początek. Oczywiście możliwe jest wypożyczenie niezbędnych akcesoriów, jednak myśląc na poważnie o tym sporcie, lepszym rozwiązaniem jest inwestycja we własny ekwipunek. Podstawą jest oczywiście wędka, którą dopasujcie do miejsca połowu oraz techniki. Inaczej bowiem wyglądają wędziska do połowów spławikowych, inaczej natomiast to, które wykorzystacie na przykład zimą, do wędkowania pod lodem.

Wędkę warto kupić z niezbędnym osprzętem, czyli kołowrotkiem, żyłką oraz innymi akcesoriami, przeznaczonymi do danego sposobu łowienia. Niektórzy wędkarze korzystają również z dźwiękowych sygnalizatorów brania, które znacznie ułatwiają wędkowanie na otwartych zbiornikach. Istotnym elementem wyposażenia są również haczyki, które różnią się od siebie wielkością i zastosowaniem. Warto więc zdecydować się na komplet haczyków, w którego zakupie pomocna będzie pożyczka online.

Ubranie również ma znaczenie

Nie zapominajmy także o innych obowiązkowych elementach wyposażenia każdego wędkarza, czyli o ubiorze. Jeśli chcecie na przykład łowić w rzekach, niezbędne okażą się wysokie buty na szelkach, zwane woderami. Wykonywane są najczęściej z materiałów gumowych, chroniących wędkarza przed wodą. Istotna jest również podeszwa, która musi mieć właściwości antypoślizgowe. Ma to ogromne znaczenie, gdy poruszacie się na przykład po śliskich kamieniach.

Bardzo przydatnym akcesorium jest pas, wyposażony w przegródki i kieszenie. Wyglądem przypomina nieco modną obecnie nerkę i sprawdzi się przy przechowywaniu na przykład spławików, zapasowej żyłki, haczyków i innych niezbędnych wędkarzowi rzeczy. Pamiętajcie także o właściwym ubiorze. Niezbędna jest kurtka wodoodporna, najlepiej z odpinanym ociepleniem, która sprawdzi się podczas kapryśnej aury. Jej zakup pomoże sfinansować pożyczka online.

Uprawnienia do połowu

Warto pamiętać, że kwestię połowu ryb regulują przepisy, wskazujące że dokumentem uprawnionym do uprawiania tego sportu w wodach śródlądowych jest karta wędkarska. Należy więc mieć to na względzie, gdy dopiero zaczynacie przygodę z łowieniem. Wydawaniem kart zajmuje się starostwo powiatowe, właściwe dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej. Jednak nie wystarczy pójść do urzędu i poprosić o wyrobienie dokumentu, ale pierwszym krokiem jest zdanie egzaminu.

Należy udać się do najbliższego Koła lub Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, gdzie po uiszczeniu opłaty, można przystąpić do egzaminu. Podczas testu sprawdzane są zagadnienia obejmujące między innymi biologię ryb, gospodarkę wędkarsko – rybacką, postępowanie ze złowionymi rybami czy ochronę środowiska naturalnego. Po uzyskaniu świadectwa potwierdzającego zaliczenie egzaminu można zwrócić się do starostwa o wydanie karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *