Czy mam depresję?

Co to jest depresja? Jak rozpoznać jej najpopularniejsze symptomy. Jak ją leczyć i gdzie szukać pomocy. Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Według danych WHO depresja jest czwartym najpoważniejszym zdrowotnym problemem świata. W ciągu ostatnich kilku dekad depresja stała się najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Jako osoby dorosłe jesteśmy dwukrotnie bardziej narażeni na depresję niż nasi dziadkowie. Jakie są objawy depresji? Jak znaleźć dla siebie dobre wsparcie?

Objawy depresji

To co dominuje nastrój osoby chorującej na depresję to smutek i wina. Taka osoba najczęściej czuje się bezradna, bezużyteczna, zgaszona, zawstydzona, upokorzona. W takim stanie często obserwuje się zwiększoną płaczliwość i niestabilność nastroju. Osoby zapadające na depresję doświadczają spadku zainteresowań, braku motywacji i anhedonii, czyli stanu, w którym trudno odczuwać przyjemność, nawet przy czynnościach, które wcześniej cieszyły. Osoby, które wcześniej były duszą towarzystwa zaprzestają jakichkolwiek spotkań. W zaawansowanym stadium nawet czynności biologiczne np. seks, sen, dobry posiłek, tracą swoją uzdrawiającą moc. Pociąga to za sobą zmiany w kondycji zdrowotnej. Osoba z depresją doświadcza też zniekształceń poznawczych. Mimo braku logicznych podstaw jest przekonana, że jest kimś niekompetentnym, gorszym od innych i nieodpowiednim. W obliczu jakiegoś niepowodzenia ma tendencję do brania odpowiedzialności za to co się wydarzyło. Osoba z depresją z niepokojem patrzy w przyszłość, doświadcza przygniatającego pesymizmu.

Leczenie depresji

Depresja jest trudnym stanem, ale jest też chorobą całkowicie uleczalną, dlatego warto poszukać dla siebie wsparcia! W przypadku depresji najczęściej stosuje się farmakoterapię i psychoterapię (w czasach pandemii dobrym rozwiązaniem może być psychoterapia online). Obecnie dostępne antydepresanty powodują coraz mniej efektów ubocznych, dobrze dobrane i stosowane nie są też uzależniające. To bardzo ważne, aby starannie wybrać specjalistów, którym można w pełni zaufać. Poza profesjonalnym wsparciem nieocenione będzie też towarzyszenie bliskich osób, które zaoferują swoją obecność, empatyczne słuchanie i wspieranie w procesie terapii. Więcej o depresji możesz przeczytać na trzymsie.pl.

One thought on “Czy mam depresję?

  1. Ja obecnie walczę z depresją i to nie takiem hop siup jak się wszystkim wydaje.. dobrze, ze o tym mówi się coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *