Mleczaki – kiedy i w jakiej kolejności się pojawiają?
Pierwsze zęby zaczynają się pojawiać gdy dziecko ma około pół roku (nie jest to jednak regułą i niekiedy mleczaki pojawiają się znacznie wcześniej lub nieco później). Cały proces wyrzynania się tymczasowych ząbków trwa nieco ponad dwa i pół roku, aż do momentu kiedy pojawią się górne i dolne trzonowce. Warto wiedzieć, że mleczaki wyrastają według określonej kolejności: pierwsze pojawiają się dolne i górne siekacze, następnie tzw. „dwójki”, czyli boczne siekacze, a dopiero potem kolejno tworzą się kły i zęby trzonowe. Po zakończeniu całego procesu dziecko ma 20 mleczaków, które ułatwiają mu przyjmowanie i rozdrabnianie pokarmu.
Czym różnią się mleczaki od zębów stałych? Podstawowe różnice.
Podstawową różnicą jest ich ilość – zębów mlecznych jest 20, a zębów stałych 32 (pojawiają się zęby przedtrzonowe). Pierwsze zęby z reguły są mniejsze i nie mają dobrze wykształconych korzeni (zatem mogą szybciej i łatwiej wypaść). Od stałego uzębienia różnią się również odcieniem – mleczaki są jaśniejsze, prawnie śnieżnobiałe, natomiast zęby stałe mają przy nich odcień kremowy lub biało-żółty.
Mleczaki są delikatniejsze od zębów stałych, ponieważ mają cieńszą warstwę szkliwa i mniej substancji mineralnych. Są przez to bardziej narażone na ryzyko wystąpienia próchnicy. Ważnie więc jest aby dzieci dbały o zęby, ponieważ nieleczona próchnica może w przyszłości zaatakować uzębienie stałe i spowodować duże szkody.
Kiedy wypadają mleczaki?
Podobnie jak w przypadku wyrastania mleczaki wypadają w określnej kolejności. Pierwsze są siekacze dolne i górne, które zaczynają wypadać około 6-7 roku życia. Następne w kolejce są siekacze i trzonowce. Na ich miejscu zaczynają wykształcać się zęby stałe, które zostaną już tam na stałe. Ostatnie mleczaki wypadają w wieku szkolnym, kiedy dziecko kończy 12-13 lat. Ciekawostką jest jednak fakt, że u niektórych osób zęby mleczne zostają na całe życie.