Zabawki zdalnie sterowane – zabawa i rozwój

Zabawki zdalnie sterowane większość rodziców i opiekunów uznaje za przeznaczone dla starszych dzieci. Co ciekawe, zabawki sterowane pilotem produkuje się już dla dzieci od pierwszego roku życia. Oczywiście wraz z wiekiem malucha rośnie także poziom skomplikowania zabawki, natomiast sterować zabawkami mogą już najmłodsi.

  1. Dlaczego warto wybrać zabawki sterowane zdalnie?
  2. Zalety zabawek sterowanych zdalnie

Dlaczego warto wybrać zabawki sterowane zdalnie?

Koparka zdalnie sterowana to zabawka, która naśladuje urządzenie funkcjonujące w świecie dorosłych. Podobnie jak zdalnie sterowany samochód, ciężarówka czy czołg. Kupując dziecku tego typu zabawkę, pozwalasz mu naśladować świat dorosłych. Zabawki tego typu sprawiają dziecku ogromną frajdę, ponieważ jeżdżą „same”, wydają ciekawe dźwięki. Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę, że taka zabawa to także ważny element rozwoju dziecka. Ucząc się sterowania zabawką, dziecko rozwija wyobraźnią przestrzenną, ćwiczy refleks. Uczy się kierować pojazdem tak, aby do nie zniszczyć, co buduje w nim poczucie odpowiedzialności. Rywalizacja, jaka ma miejsce, jeśli np. rodzeństwo ściga się za pomocą swoich zabawek, uczy konkurencji, przygotowuje na uczucie porażki. Jeśli dorosły dobrze pokieruje zabawą, ciężarówka RC może posłużyć do wprowadzenia podstawowych informacji o ruchu drogowym. Nauka zasad jazdy z takich warunkach będzie z pewnością znacznie przyjemniejsza i zostanie w pamięci dziecka na długo.

Zalety zabawek sterowanych zdalnie

Czołg zdalnie sterowany może być kierowany przez dziecko za pomocą prostego pilota lub przycisków na korpusie zabawki. Modele dla maluchów są bardzo proste w obsłudze, mają duże klawisze, dzięki czemu dziecko może sprawnie nim sterować. Maluch błyskawicznie zorientuje się, że może sam uruchomić zabawkę, skierować ją w konkretną stronę, zatrzymać pojazd. To z kolei zmobilizuje go do szukania odpowiedniego przycisku. W ten sposób zaś rozwija swoje umiejętności manualne. W przypadku mniejszych dzieci możesz liczyć, że sterowany przez dziecko pojazd będzie do stymulował do pełzania, raczkowania, wstawania i robienia kolejnych kroków, ponieważ dziecko będzie chciało nadążyć za uciekającą zabawką.  Wiele zdalnie sterowanych zabawek wydaje dźwięki i komunikaty, używa też sygnałów świetlnych. Takie zabawki są aktywizujące, zachęcają dziecko do wykonywania kolejnych czynności. Przyciśnięcie odpowiedniego przycisku sprawia, że dziecko słyszy melodie lub wierszyki, które prędzej czy później zacznie powtarzać. Będzie więc chętnie ćwiczyć buzię, co wpłynie pozytywnie na rozwój mowy. Zabawki zdalnie sterowane skutecznie rozbudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *