Rola książek edukacyjnych w rozwoju dzieci

Edukacja naszego dziecka ma miejsce nie tylko w przedszkolu czy w szkole. Już od samego początku powinniśmy dostarczać mu bodźców, które pomogą w jego rozwoju.

Książki edukacyjne łączą naukę oraz zabawę. Dlatego też nie powinno ich zabraknąć w naszej domowej biblioteczce. Jakie książki dla naszego dziecka wybrać w zależności od jego wieku?

Jakie książki edukacyjne dla najmłodszych?

Małe dzieci mają inne potrzeby aniżeli starsze. Tak samo jednak są ciekawe świata i chcą go odkrywać każdego dnia. W nauce pomogą książki edukacyjne dedykowane najmłodszym. Mogą być one opatrzone dużymi naklejkami czy też kolorowanki. Ich fabuła może z kolei opowiadać o zwierzętach, roślinach czy innych rzeczach, które przybliżą dziecku świat dookoła.

Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby wybrane książki dla dzieci zawierały ruchome elementy i otwierane okienka czy grały melodie. Tym sposobem zadbamy o rozwój spostrzegawczości i motoryki naszej pociechy. Książki z dźwiękiem zaś zachęcą do wspólnej zabawy poprzez czytanie oraz wydawanie dźwięków, co pomoże w nauce mowy. Przed wyborem książki edukacyjnej dla najmłodszych, warto zwrócić uwagę, czy jej forma jest odpowiednia dla ich wieku. Jej strony powinny być dostatecznie sztywne, a ilustracje pięknie zdobione. Księgarnia dla dzieci pozwoli nam na właściwy wybór książki dla dzieci.

Książki edukacyjne dla przedszkolaka

Książki edukacyjne są pomocą również w rozwoju przedszkolaka. Zawierają one cenne i konkretne informacje na temat świata, podane w łatwy do przyswojenia sposób. Atrakcyjna fabuła oraz piękne ilustracje idą w parze z ćwiczeniami pisania czy liczenia. Nauka w formie zabawy jest ważnym czynnikiem zwłaszcza dla dzieci rozpoczynających edukację, dlatego powinniśmy zadbać o ten aspekt równolegle do innych zajęć.

Ponadto książka edukacyjna pozwala na rozwój zainteresowań, które zaczynają się pojawiać w tym okresie. Dzieci częściej wybierają, czy chcą czytać na temat zwierząt, kosmosu czy samochodów. Warto umożliwić im rozwój pasji, a jednocześnie dać podstawę do późniejszej, dokładniejszej edukacji. Dzieci same nam powiedzą, co ich interesuje, my zaś powinniśmy uważnie słuchać i wskazać drogę.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” – to staropolskie przysłowie zdaje się być cały czas aktualne. Książki edukacyjne powinny towarzyszyć dzieciom od samego początku. Księgarnia dla dzieci pozwoli nam wybrać pozycje odpowiednie dla wieku oraz zainteresowań naszej pociechy. Nauka poprzez zabawę jest ważna, aby dziecko nie straciło ochoty do odkrywania świata i dalszej edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *