Poród ze znieczuleniem czy bez?

Rozrywający ból podczas porodu naturalnego to coś, czego najbardziej obawiają się kobiety ciężarne. Na szczęście wraz z postępem medycyny i technologii obecnie kobieta może poprosić o znieczulenie, które aplikowane jest jej bezpośrednio w kręgosłup, dzięki czemu nie odczuwa ona bólu ani dyskomfortu podczas porodu. Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania dotyczące znieczulenia, i czy warto wybrać taką opcję, czy jednak rodzić całkowicie bez wsparcia przeciwbólowego?

Wybór należy do rodzącej

Współczesna medycyna nie przewiduje żadnych przeciwwskazań dotyczących porodu ze znieczuleniem, a żadne skutki uboczne raczej nie występują. Warto jednak zaznaczyć, że podczas porodu ze znieczuleniem to lekarz nadzorujący kontroluje i instruuje kobietę co do momentu parcia i odpoczynku, zatem poród odbywa się praktycznie całkowicie pod kontrolą lekarską. Kiedy kobieta rodzi bez znieczulenia, dokładnie wie kiedy ma przeć, ponieważ odczuwa niepohamowaną potrzebę takiego odruchu, wówczas poród toczy się własnym torem zgodnie z tempem narzuconym przez organizm kobiety. To, czy decyduje się ona na użycie znieczulenia zależy tak naprawdę jedynie od jej osobistych potrzeb i decyzji.

Czy warto skorzystać z takiej opcji?

Niewątpliwie użycie znieczulenia podczas porodu pozwala uniknąć dużego dyskomfortu oraz bólu jaki naturalnie towarzyszy kobiecie w trakcie tego wydarzenia. Niemniej jednak wiele kobiet decyduje się na poród naturalny bez żadnych środków przeciwbólowych, ponieważ są ciekawe prawdziwego doświadczenia porodu. Druga część kobiet natomiast bojąc się panicznie bólu woli zapobiegawczo skorzystać z możliwości użycia znieczulenia, dzięki czemu znoszą poród o wiele lepiej i spokojniej. Wszystko zależy od osobistych preferencji kobiety i jej decyzji, i nie powinno się jej narzucać z góry danego rozwiązania, jako że to ona ponosi wysiłek i trud związany z urodzeniem dziecka, dlatego to do niej powinna należeć osobista decyzja. Warto skonsultować swoje obawy odnośnie porodu z ginekologiem, który dogłębnie wytłumaczy temat i pomoże podjąć słuszną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *