Dlaczego zabawki edukacyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Badania pokazują, że nauka poprzez zabawę jest ważną częścią rozwoju dziecka. Zapewnienie dziecku wystarczającej ilości czasu na zabawę jest także wielką korzyścią dla jego opiekunów, pozwalając mu w ten sposób uwolnić nadmiary energii. Dziecko zaczyna poznawać świat i to kim jest właśnie poprzez zabawę, nawet już w okresie niemowlęcym. Już na wczesnym etapie rozwoju umysł dziecka rozwija się poprzez interakcje z otoczeniem i poznawanie go. Jak wybrać zabawkę stymulującą jego rozwój adekwatnie do jego wieku?

Dzieci uwielbiają zabawki. Sami dobrze pamiętamy naszą ekscytacje wynikającą z wizyty w sklepie z zabawkami. Zabawki to coś więcej niż tylko zabawa i gry dla dzieci. Większość z nich daje dzieciom przynajmniej trochę okazji do nauki. Najlepsze zabawki angażują zmysły dziecka, pobudzają jego wyobraźnię i zachęcają je do interakcji z innymi.

Zabawki edukacyjne

Korzystanie z zabawek edukacyjnych może pomóc dzieciom nauczyć się wielu różnych umiejętności, które będą im potrzebne w życiu. Zabawki edukacyjne mogą pomóc w rozwijaniu zdolności do rozwiązywania problemów, uczyć rozwiązywania konfliktów oraz sposobu działania przyczyn i skutków. Często uczą również pracy zespołowej i pomagają rozwijać zdolności motoryczne oraz pielęgnuje kreatywność i wyobraźnię.

Zabawki kreatywne

Zabawki, które pobudzają kreatywność, robią o wiele więcej niż tylko przygotowują młodych uczniów do rysowania i malowania. Istnieje znacznie szersza gama zabawek, które inspirują kreatywność u dzieci. Bycie kreatywnym nie polega tylko na byciu artystą. Najlepsze zabawki kreatywne zabawki są oparte na zasadzie ich otwartości i uniwersalności, ale z ograniczonymi zasadami lub wytycznymi. Ich nieoceniona rola jest przydatna na każdym etapie rozwoju dziecka.

Niemowlęta

Najmłodsze dzieci chętnie poznają otaczający je świat i mają wiele do nauczenia się. Każdy nowy kształt, kolor, konsystencja, smak i dźwięk to dla nich zupełnie nowe doświadczenie. Podarowanie dziecku bezpiecznych i stymulujących zabawek pomoże mu odkryć swoje zmysły. Grzechotki i zabawki, które wydobywają dźwięki, są ulubionymi przedmiotami niemowląt. Zabawki z kontrastowymi kolorami fascynują najmniejsze dzieci i stymulują ich rozwój wzroku. W miarę rozwoju, niemowlęta mogą używać zabawek, aby odkrywać trwałość różnych materiałów oraz poznawać związki przyczynowo-skutkowe.

W wieku od pierwszego miesiąca życia do roku zabawa sensoryczna pomaga stymulować zmysły dziecka. W miarę jak dziecko rośnie i rozwija koordynację ręka-oko, opiekunowie mogą dawać swoim pociechą zabawki, które zachęcają do większej interakcji. W miarę jak dziecko staje się bardziej aktywne, proponuje się zabawki, które wymagają nieco analitycznego myślenia. Zabawki te pomogą dziecku w kontakcie z przeciwnościami i rozwiną ich umiejętność logicznego myślenia. Pomogą one również budować poczucie ciekawości świata, gdy dziecko dowie się, jak dana zabawka działa po próbach i błędach jego analizy. Innymi zalecanymi zabawkami są te, które promują ruch. Dzieci potrzebują również przedmiotów, takich jak klocki, które pomagają im w budowaniu umiejętności motorycznych i koordynacji.

Kilkuletnie dzieci

Starsze dzieci mogą bawić się szerszą gamą zabawek niż wtedy, gdy były mniejsze. Mogą nadal cieszyć się niektórymi zabawkami, którymi bawiły się jako niemowlęcia i jest to w porządku. Te same klocki, którymi dziecko bawiło się z rok lub dwa temu mogą zapewnić im nowe i różne możliwości edukacyjne, gdy ich wiedza się rozszerza. Oczywiście potrzebują też zabawek, które są zaprojektowane z myślą o dzieciach w ich wieku. Warto postawić na zabawki, które pokażą dziecku wizualną wersję tego, co słyszy i na odwrót. Na przykład, interaktywna książka o zwierzętach wydająca dźwięki, pozwoli dziecku na skojarzenie danego zwierzęcia, które zobaczył z jego obrazem i odgłosami, które zna już z książki. Sortowniki kształtów świetne spisują się w roli zabawek dla kilkuletnich dzieci. Uczą ich, jak dobierać podobne przedmioty i dają rodzicom możliwość nauczenia ich nazw kształtów. Klocki Lego dają możliwość poznania kolorów i zasad symetrii oraz lepiej rozwijają swoje zdolności motoryczne.

W miarę jak dzieci stają się nieco starsze i bardziej aktywne, można również wprowadzić do zabawy dziecka elementy, które promują większą aktywność fizyczną. Pokazując im, jak korzystać z niektórych zabawek, np. z roweru trójkołowego, zawsze upewnij się, że są one świadome kwestii bezpieczeństwa, np. noszenia kasku, i włączają się w proces korzystania z zabawki, aby wiedziały, że jeśli jeżdżą na rowerze trójkołowym, mogą czuć się bezpiecznie.

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Gdy dzieci osiągną wiek przedszkolny, nadszedł czas, aby zacząć uczyć się liter, cyfr i umiejętności językowych. Istnieje wiele zabawek, które zachęcają do tego typu nauki, od prostych łamigłówek alfabetycznych po zaawansowane technologicznie gadżety elektroniczne. Mogą one dać dziecku przewagę, przedstawiając mu rzeczy, których będzie się uczyć w szkole. Dzieci, które zaczęły już edukacje, wciąż mogą uzupełnić swoją naukę zabawkami edukacyjnymi. Dając im szansę na zabawę podczas praktykowania rzeczy, których uczą się w szkole, zwiększa się szanse na utwardzenie ich wiedzy. Kiedy dziecko znajdzie zabawkę edukacyjną, którą naprawdę polubi, będzie miało większe szanse na umocnienie tego, czego się z niej nauczyło. Zabawa to najskuteczniejsza metoda nauczania dzieci. Uprzyjemnienie nauki pomoże dziecku zachować pozytywne nastawienie do samorozwoju. Kiedy dajesz dziecku zabawki edukacyjne i bawicie się nimi wspólnie, spędzacie razem więcej czasu i wzmacniacie swoje więzy.

Wiek szkolny jest to również czas na wprowadzenie zabawek, które zawierają w sobie budowanie umiejętności poznawczych. Istnieje wiele różnych zabawek, które mogą pomóc dzieciom ćwiczyć pisanie, niezależnie od tego, czy rysują, czy piszą swoje imiona. Gry i książki mogą również pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności pisania i oczywiście czytania. Czytanie dziecku książek z kolorowymi obrazkami i kilkoma słowami na każdej stronie pomaga mu poznawać, jak wyglądają słowa, które słyszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *